Co warto wiedzieć o pożyczaniu pieniędzy?

Czasami pojawiają się niespodziewana sytuacje, w których na już potrzebujemy gotówki. Powodów takiego stanu bywa wiele, a każdy z nas może mieć inne problemy, z którymi łatwiej będzie mu uporać się, gdy będzie posiadał na to odpowiednie środki. Właśnie dlatego zdarza się nam pożyczać pieniądze od znajomych czy rodziny, ale też brać kredyty i pożyczki. Ale czy to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Co warto o tym wiedzieć?


Pożyczanie pieniędzy – czy warto?

Na temat tego, czy warto pożyczać pieniądze, możemy poczytać wiele odmiennych zdań. Niektórzy mówią, że lepiej nie doprowadzać do takich sytuacji, kiedy nie mamy zabezpieczenia finansowego, inni wręcz przeciwnie, uważają, że nie ma w tym nic złego i często korzystają z takiej możliwości. Prawda leży gdzieś pośrodku. Na pewno nie powinniśmy stale żyć na kredytach i pożyczkach, ponieważ w ten sposób nie zapewniamy sobie stabilności finansowej. Jednocześnie należy brać pod uwagę to, że różne sytuacje zdarzają się w naszym życiu i czasami jesteśmy po prostu zmuszeni pożyczyć niewielką sumą pieniędzy. 

Najważniejsze, aby pamiętać o tym, że pożyczka to nie są darowane nam pieniądze. To także inwestycja pożyczkodawcy czy banku. Musimy oddać pieniądze razem z oprocentowaniem, które jest adekwatne do otrzymanej sumy. Im szybciej spłacimy, tym mniej będziemy musieli dołożyć od siebie. Jednak dla wielu osób krótki termin spłaty nie jest korzystny, dlatego są klienci, którzy wybierają długoterminowe kredyty, nawet takie, które towarzyszą im przez 30 lat. 

Gdzie można pożyczyć pieniądze?

Pieniądze możemy pożyczyć nie tylko od rodziny czy przyjaciół (chociaż wiele osób korzysta z tej możliwości), ale przede wszystkim z banku bądź innej instytucji pożyczkowej. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani umową (chociaż w przypadku osób prywatnych też mamy taką opcję). Jednak tutaj można mówić też o konkurencji, dzięki której łatwiej jest znaleźć ciekawszą ofertę. Banki i pożyczkodawcy prześcigają się w proponowaniu klientom coraz to ciekawszych rozwiązań, a nawet niskich oprocentowań. Wszystko po to, aby skutecznie zwrócić na siebie uwagę. Czasami raty są tak przystępne, że praktycznie ich nie odczuwamy i nie nadwyrężamy domowego budżetu. 

Co brać pod uwagę, gdy pożyczamy pieniądze?

Pożyczanie pieniędzy wiąże się z tym, że musimy je oddać. O ile w przypadku rodziny czy przyjaciół też czas może być elastyczny (w tej kwestii łatwiej się dogadać), to gdy decydujemy się na pożyczkę z parabanku lub kredyt, musimy być pewni, że uda nam się oddać zobowiązanie do określonej daty. Tę wybieramy już na początku, przy podpisywaniu umowy. Warto zdecydować się na dłuższy termin spłaty niż na taki, co do którego nie jesteśmy pewni.

Pod uwagę powinniśmy brać nie tylko wysokość oprocentowania, ale także inne warunki. To ich całokształt da nam odpowiedź, czy jest to uczciwa, warta rozważenia oferta. Osoby, które nie chcą przepłacać, powinny porównać dostępne możliwości, tyczy się to zarówno kredytów, jak i chwilówek (http://e-biznes.pl/szukasz-chwilowki-pamietaj-zeby-porownac-oferty/).